KGHM ciągnie giełdę w dół. Expose nie wszystkim się spodobało

Po dobrze przyjętym expose przez analityków, ekonomistów, a nawet agencje ratingowe nasza giełda reagowała dziś bardzo mocnymi spadkami. Napędzał je ostry zjazd KGHM, którego spadki przekroczyły 9 proc.

Druga co do wielkości na naszej giełdzie spółka straciła po zapowiedziach Donalda Tuska mówiących o nowym podatku od kopalin. Rocznie ma on przynieść budżetowi nawet 2-3 mld zł.

Większość tej kwoty wpłaci należący do państwa miedziowy koncern. Po godzinie 9.20 spadek akcji KGHM przekroczył 9 proc. do poziomu 130 zł. Trzeba pamiętać, że już w piątek przecena sięgnęła 14 proc., co oznacza że wartość giełdowa spółki zmniejszyła się o 4 mld zł.

O godz. 14.20 spadek był już znacznie mniejszy, -6,25 proc. Za akcje trzeba było zapłacić 134,90 zł. Ok. 15.20 nastąpiła kolejna fala wyprzedaży akcji miedziowego giganta. Za chwilę znów powrócił w okolicę 130 zł za akcję. O 15.36 kurs KGHM to 131,80 zł. Ostatecznie na zamknięciu spadek wynosił 9,73 proc., akcja kosztowała 129,90 zł.

– Trudno ją tłumaczyć inaczej jak nasiloną podażą ze strony graczy z USA, którzy bardzo negatywnie zareagowali na zapowiedź stworzenia podatku od wydobycia surowców w Polsce i po starcie sesji w Nowym Jorku przystąpili do redukowania pozycji na KGHM – napisali w komentarzu porannym analitycy Biura Maklerskiego Banku BPH odnosząc się do piątkowej sesji.

Jak widać po dzisiejszym otwarciu pozycje dalej są zamykane. Przecena akcji KGHM szczególnie mocno odbija się na indeksie WIG20. Na zamknięciu indeks największych spółek spadł o 2,58 proc.

Wyprzedaż widać nawet na rynku walutowym. Wynika to z tego, że akcje spółki mają w znacznym stopniu inwestorzy zagraniczni i to właśnie oni najbardziej nerwowo zareagowali na wieść o nowym podatku. Za dolara o godz. 17.50 trzeba było zapłacić 3,29 zł, a euro kosztuje 4,45 zł.

Smaczku dodaje temu wszystkiemu fakt, że coraz więcej danych wskazuje na to iż tuż przed expose premiera ktoś zagrał na krótką sprzedaż na akcjach KGHM. Dzięki temu w kilka godzin zarobił ponad 100 tys. zł. O sprawie głośno było już w weekend. Na swoim blogu opisał ją m.in. Rafał Hirsch z TVN CNBC Biznes.

– Nie wiem czy ktoś miał dużo szczęścia, czy wiedział wcześniej. Tak czy inaczej expose premiera musiało mu się podobać – napisał dziennikarz.

To wszystko w obliczu wystąpienia Donalda Tuska, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez ekspertów.

– Expose zostało pozytywnie przyjęte przez rynki. Agencja ratingowa Fitch oceniła, że zapowiedziane działania są krokiem, który odpowiada na obawy agencji dotyczące polskiej polityki fiskalnej. Jest jednak zbyt wcześnie, aby ocenić, czy będzie to wystarczające, aby uzasadnić zmianę ratingu. W podobnym tonie wypowiedziała się agencja Moody’s – napisała Urszula Kryńska w porannym komentarzu Banku Millennium.

Komentarze

Skomentuj