Fuzja banku – niebezpieczeństwo czy szansa?

lokaty bankoweFuzje stale rozgrzewają rynek bankowy szczególnie w Polsce, gdzie w ostatnim czasie miało miejsce dość dużo przejęć i połączeń. Czy rodzi to zagrożenie monopolizacji usług bankowych dla klientów, a może wprost przeciwnie – otwiera nowe szanse?

Od kilku lat nie ma roku bez fuzji wśród polskich banków. W ostatnim czasie włączono między innymi Bank Nordea w PKO BP, mBank wchłonął BRE Bank oraz MultiBank, a Deutsche Bank AG połączył Deutsche Bank Polska S.A. oraz Deutsche Bank PBC.

Niższe koszty dla banków – a dla klientów?

Głównym powodem fuzji na rynku bankowym jest chęć stworzenia jeszcze mocniejszego podmiotu, który będzie wyróżniał się wyższą stabilnością i dodatkowo również będzie dysponował większymi aktywami. W efekcie banki są zabezpieczone pod kątem finansowym, co pozwala im na oferowanie klientom jeszcze szerszej oferty bazującej na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Dodatkowym plusem są niższe koszty prowadzenia działalności, ponieważ połączone banki bazują w takich sytuacjach na tej samej infrastrukturze – wykorzystuje się te same placówki, bankomaty, wprowadza ujednolicenia w systemach obsługi, także przez internet.

Dla klientów banków fuzje są z kilku względów korzystne – poprawia się dostęp do usług, pojawiają się również nowe produkty bankowe, często bardziej opłacalne i na atrakcyjniejszych warunkach. Ponadto można korzystać za darmo z większej liczby bankomatów. Dodatkowo bank jest stabilniejszy i w związku z tym bezpieczniejszy – również dla inwestorów.

Czy fuzja to zagrożenie monopolizacją?

Połączone banki to jednak coraz mniejsza konkurencja w branży. Czy w związku z tym pojawia się ryzyko monopolizacji usług bankowych? To często podnoszona kwestia na Zachodzie, gdzie liczne fuzje w przeszłości doprowadziły do wyłonienia na rynku tylko kilku głównych graczy, z którymi pomniejsi nie mogą rywalizować. W Polsce rynek bankowy, jak wskazuje Agencja Bloomberg, stale jest jeszcze dość rozproszony, dlatego czekać nas może wiele fuzji, by jeszcze bardziej go skonsolidować. Czy w dłuższej perspektywie może być to korzystnym rozwiązaniem dla całej gospodarki? Zdania w tej kwestii wśród ekspertów są podzielone.

Komentarze

Skomentuj