Konto w banku dla dziecka – warto?

konto dla dzieckaCoraz większa liczba banków decyduje się na możliwość otwarcia konta (subkonta) dla naszego dziecka. Czy warto skorzystać z tego rozwiązania, jeśli pociecha skończyła 13 lat? Jak najbardziej! Oto kilka powodów.

Samodzielność

Konto bankowe uczy dziecko samodzielności w obrocie pieniędzmi. Karty płatnicze czy rachunki dostępne przez internet mają wiele funkcji (choć nie tak wiele jak pełnoprawne konta) i pozwalają na naukę samodzielności w zakresie obrotu własnymi pieniędzmi. Pozwalają więc na zarządzanie własnym kieszonkowym, a jednocześnie na naukę korzystania z produktów bankowych.

Wartość pieniędzy

Podstawową zaletą założenia konta bankowego dla dziecka jest możliwość nauczenia naszego potomka wartości pieniądza. Widzi on bowiem jak pieniądze wpływają na rachunek i jak z niego wypływają. A co ważne: widzi, jak naliczają się odsetki od oszczędności.

Używanie karty płatniczej

Do konta często dodawana jest karta płatnicza, dzięki czemu dziecko może nauczyć się jej obsługi dość szybko. Dzięki temu korzystanie z tego produktu stanie się bardzo naturalne i skorzystanie z kolejnych produktów finansowych będzie łatwiejsze.

Oszczędzanie

Niezwykle ważne jest również to, że nasze dziecko może nauczyć się oszczędzania. Jeśli otrzymuje kieszonkowe wpłacane na konto w banku, to pieniądze gromadzone na określony cel pozwalają na samodzielną naukę oszczędzania. Jeśli dziecko chce kupić na przykład nowy telefon komórkowy, to odkładanie określonych kwot z każdego kieszonkowego będzie dla niego idealną formą nauki, że nic nie przychodzi łatwo i na efekty trzeba trochę poczekać.

BIK

Choć pozornie wpływ rachunku dziecka na scoring kredytowy może być żaden, to jednak długa historia prowadzenia rachunku musi wpływać pozytywnie, podobnie jak nieużywana przez dorosłego, a posiadana od 15 lat karta kredytowa. Oczywiście wpływ ten będzie raczej minimalny, jednak po skończeniu 18. roku życia nasze dziecko będzie mogło pochwalić się już współpracą z bankiem, co z pewnością zostanie wynagrodzone.

Komentarze

Skomentuj