Bankowość elektroniczna

http://www.online.citibank.pl/Bankowość elektroniczna jest już dostępna dla wszystkich polskich klientów od parunastu lat. Banki oferują nam szeroki wachlarz usług tego typu, a w tym wymienić można między innymi przelewy, możliwość zakładania lokaty, a także złożenia wniosku kredytowego czy o kartę kredytową. Mamy nawet możliwość doładowania własnego telefonu komórkowego.

Wszystkie te rzeczy zrobimy bez wychodzenia z domu. Jednakże, czy korzystanie z takiego internetowego konta jest całkowicie bezpieczne? Właściwie w jaki sposób wszelkie banki dbają o nasze bezpieczeństwo finansowe?

Na czym polega bankowość elektroniczna?

Usługi bankowości elektronicznej oferowane są właściwie już przez wszystkie banki w Polsce. W naszym banku możemy między innymi za jej pośrednictwem wykonywać przelewy czy kupić jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego albo poszukać sobie i założyć korzystną lokatę. Możliwości jest naprawdę wiele. Taka bankowość internetowa jest już obecna w naszych domach od kilkunastu lat. Możemy z niej skorzystać będąc klientem banku wirtualnego, ale również i takiego realnego. Jak wygląda korzystanie z tego typu usług? Podstawową tutaj czynnością jest zalogowanie się do systemu. To pierwsze zadanie jakie musimy wykonać, próbując skorzystać z własnego konta przy pomocy internetu. Rodzaj logowania zależy od banku. Mianowicie w odpowiednie miejsca należy wpisać parę liczb, czyli tak zwany numer klienta, a także wprowadzić odpowiednie hasło oraz zaakceptować dane poprzez przycisk „Zaloguj”. Są też banki posiadające trochę inne sposoby logowania się do systemu. Czasami jest to login i hasło statyczne oraz użycie specjalnego tokena. Innym sposobem weryfikacji jest indywidualny numer, który nadawany jest klientowi, a także hasło. Celem zaś dodatkowej weryfikacji klient też podaje na przykład dwie losowo wybrane cyfry ze swojego numeru PESEL.

Jak wygląda uwierzytelnianie?

Najpopularniejszymi sposobami zatwierdzenia dokonanej przez transakcji są na przykład jednorazowe kody, a także hasła SMS-owe bądź też numery, które wygenerowane zostały przez specjalny token. W większości przypadków taka autoryzacja transakcji jest całkowicie bezpłatna, w związku z czym nie mamy co się obawiać ewentualnych dodatkowych kosztów.

Banki przy tym dokładają wszelkich starań, aby nasze pieniądze zdeponowane na własnym rachunku bankowym były całkowicie bezpiecznie oraz żeby jakakolwiek niepowołana osoba nie miała możliwości do nich dostania się. Temu właśnie służą wszelkie hasła maskowane, czyli takie w przypadku których sam system prosi nas między innymi o podawanie kilku określonych, wybranych znaków na przykład z naszego hasła. Świetnym sposobem są także SMS-y z kodami służącymi do zatwierdzania poszczególnych transakcji wysłane dokładnie na numer telefonu, który został podany podczas zakładania naszego rachunku bankowego.

Zasady bezpieczeństwa

Pomimo tego, że same banki starają się już odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo finansowe i wprowadzają duże ilości zabezpieczeń w bankowości elektronicznej, to jednak wiele również zależy od nas samych. Przede wszystkim wszelkie dokumenty oraz elementy związane z dostępem do konta nie należy trzymać w miejscach widocznych. Ponadto nie wolno też podawać haseł do konta osobo trzecim. Wtedy możemy być pewni, że raczej nikt niepowołany nie dostanie się do naszych pieniędzy. Stosujmy więc tutaj podobne zasady jakie stosujemy w przypadku karty płatniczej czy też kredytowej.

Komentarze

Skomentuj