Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

W czasie kryzysu każdy z nas stara się odłożyć pieniądze na gorsze czasy. Ponadto, ludzie stają się coraz bardziej świadomi nowych sposobów oszczędzania i poszukują nowych metod pomnażania swoich pieniędzy. Wciąż najpopularniejszą formą oszczędzania są lokaty bankowe. Oferta banków w tym zakresie wciąż się poszerza, w związku z czym poniżej przygotowana została lista rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze najlepszej lokaty.

Co należy wiedzieć?

Większość ludzi przy wyborze lokaty będzie patrzyło przede wszystkim na to, jak jest ona oprocentowana. Oczywiście jest to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, czynnik. Nie wolno jednak zapominać o innych bardzo ważnych elementach. Przy wyborze lokaty, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Oprocentowanie
  • Czas trwania lokaty
  • Rodzaj kapitalizacji
  • Rodzaj oprocentowania
  • Limity wpłat i wypłat
  • Ryzyko

Zanim wybierzemy swoją wymarzoną lokatę powinniśmy przeanalizować każdy z tych składników. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Oprocentowanie lokaty

Jeśli chodzi o oprocentowanie, to z reguły powinniśmy się kierować prostym kryterium – im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że wybór wyższego oprocentowania będzie zazwyczaj skutkował wyrzeczeniami na innych polach – dłuższy będzie czas trwania lokaty bądź nie będziemy mogli bez utraty odsetek wypłacić pieniędzy przed zakończeniem trwania lokaty. Z drugiej strony gdy oprocentowanie jest niższe niż stopa inflacji, to lokata będzie nam przynosiła straty.

Czas trwania lokaty

Przy kryterium czasu musimy zadać sobie pytanie: na jak długo jesteśmy w stanie zamrozić w banku swoje oszczędności? Jeśli gotówka nie będzie nam potrzebna, możemy założyć lokatę na dłuższy okres, co może nam dać profity w postaci na przykład wyższego oprocentowania. Zapomnijmy jednak o dwuletnich lokatach w sytuacji, gdy za pół roku planujemy zakup drogiego samochodu, na którego sfinansowanie będą nam potrzebne duże fundusze.

Rodzaj kapitalizacji

Istnieje prosta zasada – im częstsza kapitalizacja, tym większy będzie nasz zysk. Jeśli będziemy mieli do wyboru dwie lokaty na okres 1 roku o oprocentowaniu 6%, z których pierwsza będzie zakładała kapitalizację roczną, a druga kapitalizację miesięczną, to powinniśmy bez wahania wybrać tą drugą.

Rodzaj oprocentowania

Rozróżniamy dwa rodzaje oprocentowania – stałe i zmienne. Na oprocentowanie zmienne powinniśmy się decydować wówczas, gdy przewidujemy, że gospodarka zmierza ku tendencji wzrostowej – to bowiem oznaczać będzie wzrost oprocentowania naszej lokaty. W pozostałych przypadkach powinniśmy wybrać lokatę z oprocentowaniem stałym.

Limit wpłat i wypłat

Niektóre konta oferują możliwość powiększania zdeponowanej kwoty o kolejne wpłaty, inne pozwalają nam wypłacić gotówkę wcześniej bez ryzyka utracenia odsetek. Jeśli zależy nam na dostępie do deponowanej kwoty, powinniśmy wybrać lokatę z możliwie najmniejszymi limitami dotyczącymi wpłat i wypłat.

Ryzyko

Istnieją pewne rodzaje lokat, przy których nie będziemy w stanie od początku stwierdzić, ile na nich zarobimy. Tak jest w przypadku lokat inwestycyjnych. Gdy zdecydujemy się na założenie lokaty inwestycyjnej to nasz zysk będzie uzależniony od tego, jak dobrze bankowym inwestorom uda się zarządzić naszymi pieniędzmi. Potencjalny zysk z takich lokat jest większy, jednak w najgorszym przypadku zarobimy niewiele, a zestawiając nasz zysk ze stopą inflacji może wręcz się okazać, że uzyskaliśmy straty.

Jaką lokatę wybrać?

Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na powyższe pytanie. Uzyskując wyższy procent, zapłacimy za to dłuższym okresem trwania lokaty. Zanim wybierzemy lokaty bankowe musimy się zastanowić na czym zależy nam najbardziej i w oparciu o to wybrać taką ofertę, która będzie najlepiej odpowiadała naszym indywidualnym preferencjom.

Komentarze

Skomentuj