Wybór konta osobistego

Obecnie praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie bez konta bankowego – dotyczy to przede wszystkim osób już pracujących – w ich przypadku konto jest konieczne do otrzymania wynagrodzenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom potencjalnych klientów, banki oferują nam konta rozliczeniowo – oszczędnościowe, których prowadzenie jest bardzo tanie i w dodatku często wiąże się z dodatkowymi świadczeniami. W tym miejscu warto zastanowić się, co właściwie należy wziąć pod uwagę, wybierając konto.

Oczywiście najważniejszą kwestią są opłaty za prowadzenie rachunku. W zależności od rodzaju konta wahają się one od 0 zł do nawet kilkunastu złotych. Jeśli nie potrzebujemy żadnych specjalnych usług jak np. dodatkowe ubezpieczenie itd., warto wybrać konto darmowe. W tym przypadku jednak powinniśmy upewnić się co do cen przelewów oraz opłat za korzystanie z karty do bankomatu – przeważnie są one nieco wyższe niż wtedy, kiedy płacimy za prowadzenie konta. Kolejne opłaty, które należy wziąć pod uwagę to koszty stałych zleceń i poleceń zapłaty. Zanim zdecydujemy się na jakiś rachunek bankowy, powinniśmy zatem szczegółowo przeanalizować tabele opłat i prowizji obowiązującą w danym banku.

Nastepnym ważnym punktem jest możliwość obsługi konta bankowego za pośrednictwem Internetu. Warto zdecydować się na konto internetowe, bowiem jest to gwarancją, że o dowolnej porze będziemy mogli dokonać potrzebnego przelewu. Istotne jest, by wybrać konto w banku, w którym przelewy takie są darmowe. A skoro mówimy już o kontach internetowych, to na pewno dużą zaletą jest także możliwość założenia konta przez Internet. W takim przypadku wystarczy po prostu wypełnić na stronie banku odpowiedni formularz a następnie poczekać na kuriera, który dostarczy nam umowę do podpisania. Jak widać, wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu.

Na pewno dużym plusem byłoby, gdyby bank oferował nam możliwość otwarcia w ramach konta osobistego lokaty lub rachunku oszczędnościowego. Osoby zainteresowane inwestycjami mogą poszukać konta osobistego z możliwością dołączenia rachunku maklerskiego – takie produkty finansowe mają w swojej ofercie m.in.: mBank oraz ING Bank Śląski.

Oczywiście wybierając konto osobiste, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jeśli np. preferujemy płatność gotówką, warto wybrać konto w banku, który umożliwia nam bezpłatne korzystanie z dowolnych bankomatów. Takie konta mają w swojej ofercie np.: ING, BOŚ Bank, BGŻ, Bank Millenium.

Jeśli nasze dochody pochodzą z typowej umowy o prace, warto poszukać konta w banku, który w jakiś sposób premiuje osoby przelewające pensję na rachunek w danej instytucji. Zazwyczaj można liczyć się z pewnym obniżeniem opłat i prowizji oraz uzyskaniem korzystnego limitu kredytowego. Co do tej ostatniej opcji to banki zazwyczaj wyliczają limit na podstawie naszej comiesięcznej pensji netto. W praktyce oznacza to, że w zasadzie od ręki (często można uruchomić caąa procedurę przez Internet) możemy pożyczyć pewną wielokrotność naszych dochodów w sytuacji awaryjnej.

Dość szczególnym typem rachunków bankowych są konta dla studentów. Zazwyczaj rachunki takie są darmowe, można także skorzystać z darmowego dostępu do nich za pomocą Internetu oraz telefonu. Konta dla osób do 26. roku życia zazwyczaj dają klientom możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji, jak np. doładowanie telefonu przez Internet lub bankomat. Co istotne, coraz więcej banków oferuje także specjalny wariant karty kredytowej dla studentów. Według tegorocznego rankingu Money.pl najlepsze konta studenckie oferują następujące banki: ING, mBank i Credit Agricole.

Jeśli porównując różne oferty bankowe, znajdziemy kilka propozycji kont ze zbliżoną wysokością opłat, wygodnym dostępem do środków i kompetentną obsługą, można zastanowić się jeszcze nad kwestią dodatkowych bonusów. Przykładem mogą być banki, które za polecenie konta znajomym oferują klientom pewne korzyści finansowe (np. mBank). Można także wybrać rachunek, w ramach którego możliwa jest błyskawiczna pożyczka gotówkowa. Ciekawą propozycja są również konta, które w jakiś sposób punktują zakupy robione za pomocą karty (np. ING)

Komentarze

Skomentuj